Data de inscriere : 12/11/2009
Varsta : 32
Localizare : In spatele tau cu lama in mana!

Seria A Italia ! Empty
MesajSubiect: Seria A Italia !   Seria A Italia ! EmptyVin Ian 08, 2010 11:36 pm

Varsta : 32

MesajSubiect: Re: Seria A Italia !   Seria A Italia ! EmptyDum Ian 10, 2010 3:12 pm

Meci nebun intre Inter si Siena:X:X Scor final 4-3....cu 2 goluri marcate in ultimele minute !!

Meci nebun pe "Giuseppe Meaza" ieri seară. Internazionale Milano a învins cu scorul de 4-3 pe codaşa din Serie A, Siena, într-unul dintre cele mai frumoase meciuri ale sezonului.

Fără Cristi Chivu, abia operat după accidentarea suferită în meciul cu Chievo, dar cu Denis Alibec pe bancă, Interul a început slab partida cu Siena. Omul care oprit Steaua din drumul spre finala Cupei UEFA, Massimo Maccarone, a deschis scorul cu un şut fabulos de la peste 25 de metri în minutul 19.
Vezi rezumatul meciului Inter - Siena 4-3 (video)

PENTRU CHIVU
Bucuria echipei lui Paul Codrea nu a durat mult, Diego Milito egalînd cinci minute mai tîrziu. Minutul 35 a adus şi golul de 2-1 pentru Inter, iar lucrurile reintrau în normalitate. Sneijder a transformat impecabil o lovitură liberă şi a scos la iveală un tricou cu mesajul: "Întoarce-te repede, Cris!", pentru Cristi Chivu, coleg cu olandezul şi la Ajax.

Ekdal a egalat după doar 30 de secunde, profitînd de o serie de gafe din apărarea interistă. Acelaşi Maccarone a ieşit la rampă în minutul 64 cu o nouă execuţie de excepţie. Cînd totul părea pierdut, Sneijder a scos o nouă bijuterie, egalînd în minutul 88, iar Samuel a dat lovitura în prelungiri, marcînd golul victoriei.

Alibec a rămas pe bancă pînă la sfîrşitul meciul, în timp ce Paul Codrea a evoluat toate cele 90 de minute pentru Siena. Bogdan Lobonţ a evoluat şi el în cealaltă partidă a zilei pentru AS Roma, bifînd 79 de minute în faţa lui Chievo, intrînd pe teren după ce Doni fusese eliminat.
Sus In jos
osama
osama

Varsta : 32

MesajSubiect: Re: Seria A Italia !   Seria A Italia ! EmptySam Ian 23, 2010 1:31 pm

Patronul Interului a mărturisit că-i e teamă de brazilian: "E imprevizibil, în mare formă şi fericit"

Într-o formă de excepţie, ce aminteşte de vremurile bune de la Barcelona, milanezul Ronaldinho e principala ameninţare pentru Inter în perspectiva derby-ului de mîine seară. A recunoscut-o incusiv patronul nerazzurrilor, Massimo Moratti, într-un interviu acordat postului Tg 2.

Moratti susţine că brazilianul, 9 goluri în acest campionat, "inventează fotbalul. E imprevizibil, în mare formă şi fericit. E jucătorul de care mi-e cel mai frică de la oaspeţi". Altfel, omul de afaceri italian a declarat că e foarte curios să vadă "ce fel de joc vor oferi doi antrenori foarte inteligenţi, cum sînt Jose Mourinho şi Leonardo".

Mourinho se confruntă însă cu destule probleme de personal. Eto'o e la Cupa Africii pe Naţiuni, Chivu în convalescenţă după operaţia suferită la osul parietal drept, iar Motta, Muntari şi Stankovici sînt incerţi.

Varsta : 33

MesajSubiect: Re: Seria A Italia !   Seria A Italia ! EmptyLun Ian 25, 2010 7:37 am

Inter invinge Milan si se pregateste de un nou titlu
Echipa Internazionale Milano a invins, duminica seara, marea rivala citadina AC Milan, cu 2-0 (1-0), la capatul unui meci de cinci stele, cu numeroase faze spectaculoase, doua eliminari si un penalty ratat de Ronaldinho in prelungiri.
Golurile echipei lui Jose Mourinho au fost marcate de Diego Milito (10') si Goran Pandev (65'), in urma acestui succes consemnat in etapa a 12-a Inter distantandu-se la noua puncte in fruntea clasamentului din Serie A.

Cele doua echipe au inceput meciului fara prea multe menajamente, prima faza de poarta apartinandu-i olandezului Wesley Sneijder in minutul 3, insa sutul acestuia din voleu a trecut putin pe langa poarta lui Dida.

Raspunsul Milanului nu s-a lasat prea mult asteptat, patru minute mai tarziu Marco Borriello reluand din interiorul careului peste poarta, dupa o centrare venita de la Antonini.

Inter a revenit rapid in ofensiva si Dida a scos miraculos cu piciorul sutul lui Sneijder, dupa o gafa in lant a apararii milaneze.

In minutul 10 Milito l-a surprins nepregatit pe fundasul dreapta milanez Abate, sutul atacantului argentinian la coltul lung lasandu-l fara replica pe Dida.

Putea fi 2-0 dupa alte cinci minute, cand defensiva improvizata a Milanului a gresit din nou, dar acelasi Dida s-a revansat la sutul pe coltul scurt incercat de aceasta data de Milito.

Centralul Gianluca Rocchi si-a intrat in rol in minutul 25, cand l-a eliminat pe Sneijder, dupa ce olandezul l-a aplaudat ironic vreme de cateva zeci de secunde. Faza a fost precedata de un cartonas galben primit de Lucio pentru simulare.

Milan a facut pasul inainte, dominand jocul pana la pauza, fara insa a pune in pericol real poarta lui Julio Cesar. Mijlocasul Andrea Pirlo si-a incercat sansa in doua randuri, dar de fiecare data mingea a trecut peste poarta.

Leonardo a mutat ofensiv la pauza trimitandu-l in teren pe Clarence Seedorf, intrarea olandezului dinamizand jocul Milanului. Doua ocazii in debutul partii secunde, cel mai aproape de gol fiind Ronaldinho, care a trimis milimetric pe langa poarta adversa in urma unui corner.

Inter a trecut pe langa 2-0 in minutul 55, cand Milito a scapat pe un contraatac in partea dreapta, dar sutul argentinianului a fost prea slab pentru a-l invinge pe Dida.

Asediul la poarta lui Julio Cesar a continuat, Marco Borriello reluand in minutul 59 putin peste transversala din centrarea lui David Beckham.

La unul dintre putinele atacuri pozitionale din partea secunda, fundasul Maicon a obtinut lovitura libera in marginea careului advers in urma unei simulari, iar macedoneanul Pandev a transformat impecabil pentru 2-0.

Finalul a fost unul extrem de disputat, cu AC Milan presand cu o ploaie de centrari in careul Interului. In primul minut din cele cinci suplimentare, Lucio a oprit balonul cu mana fiind eliminat pentru primirea celui de-al doilea cartonas galben.

Ronaldinho a executat lovitura de la 11 metri dictata, dar Julio Cesar a ghicit coltul respingand mingea in lateral. Maicon a trecut pe langa 3-0 in ultimul minut, sutand in Dida dupa o minge balbaita de Jankulovski.

Inter a castigat astfel si al doilea derby stagional cu Milan, dupa succesul categoric din tur, cand baietii lui Mourinho s-au impus cu 4-0.

Inter: Julio Cesar; Maicon, Lucio, Samuel, Santon; Zanetti, Cambiasso, Muntari (Cordoba 87); Sneijder, Milito (Balotelli 80), Pandev (Thiago Motta 67)

Milan: Dida; Abate, Thiago Silva, Favalli, Antonini (Jankulovski 76); Gattuso (Seedorf 46), Pirlo, Ambrosini (Huntelaar 80); Beckham, Borriello, Ronaldinho