Oltchim se pregateste pentru marele meci

Data de inscriere : 12/11/2009
Varsta : 32
Localizare : In spatele tau cu lama in mana!

Oltchim se pregateste pentru marele meci Empty
MesajSubiect: Oltchim se pregateste pentru marele meci   Oltchim se pregateste pentru marele meci EmptyJoi Ian 14, 2010 1:11 pm

Oltchim s-a încălzit cu Zalăul lui Tadici pentru meciul de la Gyor

"Galacticele" de la Oltchim nu au întîmpinat o rezistenţă pe măsură de la ocupanta locului doi în Liga Naţională, HC Zalău. Echipa lui Tadici a făcut totul pentru a nu pierde ruşinos la Vîlcea. S-a ţinut scai de adversare în startul primei reprize, dar a încheiat meciul gîfîind serios, reuşind doar opt goluri în repriza a doua. Maier şi Tolnai, crescute chiar la Zalău, au fost cele mai bune jucătoare ale Oltchimului, care s-a încălzit în faţa ardelencelor pentru ultimul meci din Ligă, în grupa C, cel de la Gyor, de duminică.

La final a fost 36-24 pentru campioane, motiv de resemnare pentru Tadici. "E greu să depăşeşti un Mercedes cu o bicicletă". Radu Voina nu s-a entuziasmat. "Astfel de meciuri nu ne ajută cu nimic. Se vede clar valoarea slabă a campionatului".

Oltchim se pregateste pentru marele meci Thumb_300_x_300_1035-207938-ramonamaier
Sus In jos
osama
osama

Varsta : 32

MesajSubiect: Re: Oltchim se pregateste pentru marele meci   Oltchim se pregateste pentru marele meci EmptyJoi Ian 14, 2010 8:50 pm

UPDATE

Unguroaicele de la Gyor o dau la pace si propun o calificare la braţ cu Oltchimul de pe primul loc si Gyor de pe locul secund.

Jucătoarea formaţiei Gyor, Anita Gorbicz, consideră că pentru echipa maghiară prioritară este calificarea în grupele principale ale Ligii Campionilor. Chiar dacă au şansa de a detrona Oltchimul de la şefia grupei, printr-o victorie la 5 goluri diferenţă, Gorbicz şi compania sunt cu gândul la locul secund.

”Meciul cu Vâlcea este decisiv pentru noi, dar aşa a fost şi cel cu Zvezda. Cred că soarta partidei se va decide în faza de apărare. Cine va reuşi să tranşeze de partea sa lupta defensivă, va câştiga partida. Noi ne gândim doar la calificare şi sperăm într-un meci la fel de bun ca cel cu Zvezda. Mi-aş dori acelaşi rezultat, o victorie la 2 goluri care ne-ar califica alături de Vâlcea în grupa principală”, spune Gorbicz.

Oltchim se pregateste pentru marele meci Thumb_300_x_300_1035-208128-anitagorbicz
Sus In jos
osama
osama

Varsta : 32

MesajSubiect: Re: Oltchim se pregateste pentru marele meci   Oltchim se pregateste pentru marele meci EmptyDum Ian 17, 2010 3:40 pm

UPDATE

Zvezda Zvenigorod a pierdut aseară în Spania şi Gyor nu mai are nevoie de victorie cu Vîlcea

Incredibil ce bătaie a încasat echipa lui Evgheni Trefilov, Zvezda Zvenigorod, în deplasarea din Spania, cu Itxako Estella. Ibericele au cîştigat cu 31-23 după ce au condus la pauză cu 9 goluri şi diferenţa a fost chiar şi de 11 lungimi!

Itxako a rămas pe ultimul loc în clasament, dar a scos Zvezda din calculele calificării. În schimb, campioana Ungariei, Gyor, a scăpat de emoţii în meciul de azi cu Oltchim. Partida se joacă doar pentru şefia grupei, acolo unde vîlcencele au totuşi prima şansă. "Galacticele" au trei variante pentru ca luni, la Linz, la tragerea la sorţi, să fie în urna favoritelor: victoria, egalul şi înfrîngerea la maximum trei goluri diferenţă.

"Noi nu am avut niciodată şansa să ne califice alţii. Pe Gyor uite că i-a calificat Itxako. Se va juca însă pentru locul întîi în clasament", a declarat preşedintele Ioan Gavrilescu. "Nu pornim cu gîndul ca să pierdem la trei goluri. Ne gîndim doar la un nou succes", a spus şi pivotul Oana Manea (foto).

Oltchim se pregateste pentru marele meci Thumb_300_x_0_1038-208912-oanamanea
Sus In jos
osama
osama

Varsta : 32

MesajSubiect: Re: Oltchim se pregateste pentru marele meci   Oltchim se pregateste pentru marele meci EmptyLun Ian 18, 2010 12:42 pm

UPDATE

Oltchim a pierdut aseară la Gyor, 22-26, dar a terminat prima în grupă, la golaveraj

Campioana României, Oltchim Rm. Vîlcea, avea trei variante în meciul de la Gyor, de aseară, pentru a termina pe primul loc în grupa C: victoria, egalul şi o înfrîngere mai mică decît scorul înregistrat în tur, la Vîlcea, 26-22. Pînă la urmă, rezultatul final a fost tot 26-22, dar pentru Gyor. Vîlcencele au trăit însă bucuria de a fi lideri, cîştigînd grupa la golaveraj.

Prestaţia româncelor în prima repriză a fost însă submediocră. Fără soluţii în atac, cu greşeli de începătoare şi cu aruncări telefonate ale interilor, Gyor s-a distanţat din start. Oltchim părea un boxer groggy, care aştepta de pe margine ca antrenorul Radu Voina să arunce prosopul. A fost 16-8 la pauză pentru maghiare, după una dintre cele mai slabe reprize din istoria Oltchimului. În partea a doua, vîlcencele s-au trezit şi au încercat cursa de urmărire. Tolnai a apărat foarte bine, defensiva condusă de Luca şi Beşe a fost mai exactă, iar în atac nu au mai fost atît de multe ratări. Chiar şi aşa, cu şase minute înainte de final, Gyor conducea cu 26-19. Trei goluri marcate consecutiv de Oltchim le-au făcut să zîmbească pe românce, acestea prinzînd primul loc în grupă, la golaveraj!

Şi-au salvat antrenorul
Preşedintele Oltchimului, Ioan Gavrilescu, a spus la final că dacă Oltchim ar fi pierdut la Gyor şi nu ar fi ocupat primul loc în grupă, Radu Voina ar fi fost schimbat! "Am fi fost obligaţi să luăm măsuri dacă ar fi continuat dezastrul din prima repriză. Aşa, fetele au dres busuiocul în partea a doua şi mi se pare normal să continuăm în aceeaşi formulă", a spus Gavrilescu.

"Am pierdut, dar satisfacţia că am terminat pe primul loc în grupă e mare. Acum misiunea noastră în grupele principale e cu zece la sută mai uşoară"