Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Romania ajunge in playoff-ul de calificare la Campionatul Mondial

Mesaje : 1604
Data de inscriere : 19/10/2009
Varsta : 33

Romania ajunge in playoff-ul de calificare la Campionatul Mondial Empty
MesajSubiect: Romania ajunge in playoff-ul de calificare la Campionatul Mondial   Romania ajunge in playoff-ul de calificare la Campionatul Mondial EmptyLun Ian 18, 2010 7:48 am

Obiectiv indeplinit pentru Vasile Stanga si handbalistii sai, nationala Romaniei calificandu-se, duminica, la barajul pentru calificarea la Campionatul Mondial din Suedia, dupa ce a castigat Grupa 2 preliminara.In meciul decisiv de la Vantaa (Finlanda), tricolorii au invins reprezentativa Bosniei-Hertegovina, cu 29-26 (15-11), dupa un meci controlat de la inceput si pana la sfarsit.

Inca din debutul intalnirii echipa Romaniei si-a impus superioritatea in joc, tabela aratand 4-1 dupa sapte minute.

Extrema Alexandru Sabou a avut o evolutie de exceptie, reusind nu mai putin de patru goluri in primele zece minute.

Treptat in joc au intrat Laurentiu Toma, Marius Novanc si Rares Jurca, Romania pastrand avansul de trei goluri in minutul 17 (9-6).

Au urmat trei minute mai putin reusite pentru elevii lui Vasile Stanga si bosniacii au restabilit egalitatea, scor 9-9, cu zece minute inaintea pauzei.

Ultima parte a primului mitan a apartinut echipei Romaniei, interventiile lui Mihai Popescu si finalizarile din faza ofensiva aducand din nou trei goluri intre cele doua formatii (15-12, min.28).

La pauza s-a intrat cu avantaj de doua goluri, scor 15-13, dar tricolorii au avut un inceput de parte secunda cu adevarat impresionant.

Doua goluri marcate rapid de echipa Romaniei au ridicat scorul la 17-13, dupa care portarul de rezerva Ionut Rudi Stanescu a aparat doua aruncari consecutive de la 7 metri spre deznadejdea bosniacilor.

In minutul 37 s-a ajuns la o diferenta de patru goluri (19-15), dupa care intr-un interval de doar trei minute jucatorii din Balcani au revenit profitand de eliminarea lui Rares Jurca.

Scorul s-a strans la 20-19 cu 20 minute inaintea finalului, dar ultima parte a intalnirii a fost gestionata favorabil de echipa Romaniei.

Alin Sania a marcat doua goluri extrem de importante, la fel ca si Alexandru Csepreghi, in final echipa tricolora impunandu-se cu 29-26.

Cel mai bun marcator al Romaniei in acest meci a fost Alexandru Sabou, cu 5 goluri, in timp ce de la bosniaci golgeter a fost Nikola Prce, cu 6 goluri.

Pentru Romania au mai punctat: Laurentiu Toma, Marius Novanc, Rares Jurca si Alexandru Csepreghi (4 goluri fiecare), Alin Sania (3), Iulian Stamate (2), Marius Sadoveac, Valentin Ghionea si Cristian Fenici (1 gol fiecare).

Barajul pentru calificarea la turneul final al Campionatului Mondial se va desfasura, in dubla mansa, in luna iunie.