Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mesaje : 1604
Data de inscriere : 19/10/2009
Varsta : 33

Danemarca, in grafic pentru apararea titlului Empty
MesajSubiect: Danemarca, in grafic pentru apararea titlului   Danemarca, in grafic pentru apararea titlului EmptyVin Ian 22, 2010 5:20 pm

Echipa Danemarcei a obtinut a doua victorie la Campionatul European de handbal masulin disputat in Austria, detinatoarea titlului continental invingand Serbia, cu 28-23, intr-un meci contand pentru Grupa B a competitiei.

Doar opt minute au rezistat sarbii in fata danezilor in meciul de la Linz, nordicii distantandu-se decisiv la 7-3, 10-5, pentru ca la pauza sa intre cu avantaj de sase goluri, scor 15-9.

In partea secunda sarbii au limitat pe cat posibil diferenta, victoria daneza nefiind pusa niciun moment in discutie. Anders Eggert Jensen a fost de departe golgeterul intalnirii, cu 10 reusite, Hans Lindberg si Mikkel Hansen contribuind la randul lor cu 5 goluri fiecare.

De la sarbi s-au remarcat Zarko Sesum, Momir Ilic si Ivan Stankovic, fiecare cu 4 goluri in cont.

In al doilea meci al grupei, Austria a obtinut primul punct dupa remiza cu Islanda, scor 37-37, astfel ca meciul de sambata dintre Austria si Serbia devine decisiv pentru locul trei in grupa.

Danemarca este deja calificata in faza principala a grupelor.

Invinsa in primul meci al Grupei A de Croatia, echipa Norvegiei a revenit in cartile turneului, depasind Rusia, cu 28-24, intr-un meci desfasurat la Graz.

Kristian Kjelling a fost golgeterul scandinavilor, cu 8 reusite, fiind urmat pe lista marcatorilor de coechipierul sau Frank Loke, cu 5 goluri.

De la rusi cei mai buni jucatori au fost Dmitry Kovalev si Alexey Rastvortsev, fiecare cu 4 reusite.

Croatia a invins Ucraina, scor 28-25, in celalalt meci al grupei, obtinand astfel calificarea in faza principala a grupelor.

Ucraineanl Sergei Onufrienko a fost golgeterul zilei a treia, cu 11 goluri din 22 aruncari.

Vineri sunt programate ultimele meciuri din Grupele C si D, Germania-Suedia si Spania-Franta fiind cele mai asteptate dueluri.