BINE ATI VENIT PE FORUMUL NOSTRU :X

Viziteaza si Serverul nostru de CS 1.6

Adresa Serverului este
: atomik.malware-site.www sau 89.43.39.233:27015

Multumim ca ne-ai vizitat si speram sa ramai cat mai mult


Conecteazate pe serverul Atomik.malware-site.www
BINE ATI VENIT PE FORUMUL NOSTRU :X

Viziteaza si Serverul nostru de CS 1.6

Adresa Serverului este
: atomik.malware-site.www sau 89.43.39.233:27015

Multumim ca ne-ai vizitat si speram sa ramai cat mai mult


Conecteazate pe serverul Atomik.malware-site.www
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaPortalUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Victor s-a apucat de tenis din greseala...

In jos 
AutorMesaj
NuCunosti.
Co-Moderator
Co-Moderator
NuCunosti.


Mesaje : 171
Data de inscriere : 30/12/2009
Varsta : 30
Localizare : Falticeni

Victor s-a apucat de tenis din greseala... Empty
MesajSubiect: Victor s-a apucat de tenis din greseala...   Victor s-a apucat de tenis din greseala... EmptyDum Ian 24, 2010 7:11 pm

„Victor s-a apucat de tenis din greşeală”




Andrei Călin Vineri, 22 Ianuarie 2010


Umilit la Australian Open, bucureşteanul a fost ironizat inclusiv de tatăl său.

Jucătorul român de tenis Victor Hănescu (locul 47 în clasamentul ATP) a fost călcat în picioare, ieri-dimineaţă, de elveţianul Roger Federer, în turul doi al turneului de Mare Şlem de la Melbourne.

„Hane”, rămas jupân în echipa de Cupa Davis a României după retragerea lui Andrei Pavel, n-a avut nicio şansă în faţa liderului mondial, pierzând în trei seturi, 2-6, 3-6, 2-6. Înaintea confruntării, bookmakerii ofereau o cotă incredibilă pentru succesul lui Federer, 1.01, iar o eventuală victorie al lui Hănescu avea o cotă de 12.00!

Nu a câştigat niciun set în faţa liderului ATP

În cursa pentru un nou titlu de Mare Şlem (are deja 15 în palmares), Roger nu a avut chef de glume şi l-a răpus iute pe Victor. Confruntarea a durat doar 99 de minute şi niciun moment nu s-a pus problema învingătorului, Victor fiind resemnat încă de la debut.

Intrat pe terenul central fără vlagă şi fără motivaţie, românul, fost sfert-finalist la Roland Garros în 2005, n-a reuşit să-i „fure” niciodată serviciul elveţianului (lucru socotit inacceptabil la un asemenea nivel, chiar şi când este vorba despre o dispută disproporţionată).

„Are el figura aia de om care pare chinuit tot timpul de către cineva, dar resemnat nu cred că a fost. E vorba doar despre valoare. E diferenţă mare între cei doi. Victor ar fi avut şanse mai mari să-i facă faţă adversarului său dacă l-ar fi întâlnit pe zgură. Suprafaţa pe care se joacă la Australian Open i se potriveşte ca o mănuşă lui Federer”, ne-a declarat ieri Florin Segărceanu, fost căpitan-nejucător în echipa de Cupa Davis.

De-a lungul carierei, Hănescu l-a înfruntat pe Federer de patru ori, dar nu a reuşit să ia măcar un set în faţa elveţianului. Andrei Pavel este ultimul tenismen român care l-a învins pe actualul lider mondial, în 2000, la turneul de la Hamburg.

Pentru accederea în turul al doilea la Australian Open, Hănescu va încasa din partea organizatorilor un cec în valoare de 31.400 de dolari. La final, Federer a recunoscut că ar fi avut probleme mai mari în faţa lui „Hane”, dacă l-ar fi întâlnit pe longilinul jucător pe o suprafaţă mai lentă.

„Ştiam că Victor este periculos. Este un jucător bun, deşi poate că este mai obişnuit cu zgura. Îi place să joace din spatele terenului”, a spus „FedEx”.

Nu mai avem reprezentanţi

Finalul partidei a fost urmărit şi de prinţul William al Marii Britanii. Elveţianul a declarat că renumitul spectator i-a mulţumit la final deoarece „nu l-a lichidat” pe Hănescu într-un timp mai scurt, oferindu-i astfel ocazia să urmărească ultima parte a jocului.

„William a spus că i-a părut bine că am jucat puţin mai mult, fiindcă meciul s-ar fi putut termina mai repede”, a admis Federer. Odată cu eliminarea lui Hănescu se încheie şi aventura românilor la această ediţie a Openului australian, după ce şi cele cinci fete înscrise în concurs fuseseră eliminate.

CONSTANTIN HĂNESCU:

„N-am văzut meciul, am avut treburi mai importante”

Constantin Hănescu, tatăl tenismenului, nu a fost interesat de meciul pe care fiul său l-a disputat contra lui Roger Federer, socotit cel mai mare jucător de tenis din istoria acestei discipline.

Partida dintre cei doi a început la ora 10.00 (în România). „Nu am văzut meciul, pentru că am avut alte treburi mai importante de făcut. Nu am vorbit cu el nici înainte, nici după joc. Nici maică-sa nu s-a uitat la meci, pentru că ei nu îi place acest sport, tenisul, şi îmi interzice şi mie să mă uit! Mai ales atunci când joacă Victor. Cred că peste trei generaţii vom putea noi, românii, să învingem un sportiv aşa cum este elveţianul Federer”, ne-a declarat tatăl sportivului.

„Stătea după Raluca Sandu la antrenamente”

Hănescu senior şi-a adus aminte de perioada în care Victor s-a apucat de tenis. „S-a gândit târziu că vrea să facă tenis. S-a apucat de acest sport din greşeală. Pe la 14 ani. Nu îi mai puteam da vitamine atunci, nu mai era nimic de făcut. Eram fericit dacă dădea mingea peste fileu. Nu m-am gândit că va face carieră. Eu nu m-am băgat niciodată peste deciziile lui. L-am lăsat să facă cum crede el. Nu am putut să îl ajut prea mult din punct de vedere financiar. Ţin minte că aştepta mult timp ca să intre şi el pe câte un teren, ca să se antreneze. Stătea după Raluca Sandu până termina ea antrenamentul. Nu i-a fost uşor, mai ales că tenisul este într-adevăr un sport foarte costisitor”, ne-a povestit părintele jucătorului.

Refuzat la baschet, a fost dus la tenis de bunică

Tatăl tenismenului nu pare impresionat de câştigurile materiale obţinute de fiul său în carieră. „A încasat ceva, cât să-şi facă o casă, cât să se descurce ceva mai bine. A câştigat oricum mai bine decât dacă ar fi ajuns doctor sau profesor”.

În copilărie, Victor a vrut să practice baschetul, dar a fost respins la o preselecţie. Atunci a hotărât că e cazul să încerce la tenis, mai ales că era şi mai atractiv din punct de vedere financiar. Bunica lui Victor a fost cea care i-a îndrumat paşii către tenis, ducându-l la antrenamente şi încurajându-l să-şi urmeze visul.

Puţină lume ştie că Victor Hănescu are piciorul drept mai scurt decât stângul, aceasta fiind ex plicaţia pentru accidentările musculare suferite de-a lungul carierei.

PESIMISM

Tomai: „Nu se aştepta să-l bată pe elveţian”

Firicel Tomai, antrenorul lui Victor Hănescu, crede că suprafaţa mult prea rapidă şi Federer sunt de vină pentru eşecul elevului său. „Nu se aştepta să-l bată pe elveţian, dar nici mulţumit nu a fost la final. A avut şi ghinion, pentru că l-a întâlnit pe liderul clasamentului. Altfel, cred că putea să ajungă undeva mai sus”, ne-a declarat tehnicianul, în vreme ce-l aştepta pe Victor să iasă de la testul antidoping.

Firicel mai crede că Victor a avut o misiune imposibilă în faţa adversarului său: „A jucat cu un Federer aflat în mare foame de tenis, care se simte excelent pe această suprafaţă. Nu s-a putut mai mult”.

REACŢII

„I-am dat un mesaj lui Victor, atunci când scorul era 2-0 la seturi pentru Federer, în care i-am spus că nu are nicio şansă să câştige, din pricina tacticii defectuoase. Nimeni nu îi spune lui Victor că joacă prost tactic, altceva decât ar trebui să interpreteze, la calităţile pe care le are.”,
Dumitru Hărădău, fost jucător de tenis


„Victor nu are armele adecvate pentru a-l bate pe Federer. Trebuie să prinzi o zi excepţională ca să-l învingi pe elveţian.”,
Florin Segărceanu, fost jucător de tenis


„Trebuie să fii antrenat ca Federer ca să-l poţi bate. Victor trebuie să joace cu mai mult tupeu, la fie ce-o fi! E uşor să vorbeşti de pe margine.”,
Adrian Marcu, fost jucător de tenis
Sus In jos
 
Victor s-a apucat de tenis din greseala...
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Stiri din Tenis
» am facut o mica greseala:D
» Victor Hanescu !
» Tom Boxer ft. Mike - Dancing (Victor Magan remix) (2009)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Sport :: Tenis-
Mergi direct la: