Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mesaje : 1604
Data de inscriere : 19/10/2009
Varsta : 33

Federer l-a trimis Down Under pe Hewitt Empty
MesajSubiect: Federer l-a trimis Down Under pe Hewitt   Federer l-a trimis Down Under pe Hewitt EmptyLun Ian 25, 2010 8:47 pm

Liderul mondial Roger Federer s-a calificat fara probleme, luni, in sferturile de finala ale Openului Australiei, dupa o victorie in trei seturi obtinuta in fata favoritului gazdelor Lleyton Hewitt.De trei ori invingator la Melbourne, Federer a avut nvoie de o ora si 55 minute pentru a obtine a 15-a victorie consecutiva in fata lui Hewitt, scor 6-2, 6-3, 6-4.

Primele doua seturi nu au avut istoric, cu Federer rupand de fiecare data echilibrul devreme. Fost lider mondial, Hewitt s-a luptat in setul al treilea pentru a tine ritmul cu oponentul sau, australianul egaland la patru, dupa ce a fost condus cu 4-2.

Federer a reusit din nou break-ul in jocul noua, dupa care Hewitt a ratat trei sanse de a egala la cinci. In final australianul a cedat setul si meciul, suferind a 17-a infrangere din cariera in fata dominatorului elvetian.

Pentru un loc in semifinalele Grand Slam-ului australian, Federer il va intalni pe rusul Nikolay Davydenko, in fata caruia s-a impus de 12 ori in 14 intalniri.

Chiar si asa Davydenko porneste cu un ascendent moral in fata lui Federer, dupa victoriile obtinute in semifinalele Turneului Campionilor de la Londra si Openului Qatarului de la Doha.

Pana la intalnirea cu Federer, rusul clasat pe locul 6 mondial a trecut in optimi de spaniolul Fernando Verdasco la capatul unui meci maraton, incheiat cu 6-2, 7-5, 4-6, 6-7 (5), 6-3.

Intr-un alt sfert de finala se vor intalni sarbul Novak Djokovic si francezul Jo-Wilfried Tsonga intr-o reeditare a finalei din 2008.

Djokovic l-a invins in optimi pe polonezul Lukasz Kubot, cu 6-1, 6-2, 7-5, in timp ce Tsonga a avut parte de un meci greu cu spaniolul Nicolas Almagro, pe care l-a invins cu 6-3, 6-4, 4-6, 6-7 (6), 9-7.

In celelalte doua sferturi de finala programate in turneul masculin se vor intalni Rafael Nadal cu Andy Murray si Andy Roddick cu Marin Cilic.