Varsta : 32
Localizare : In spatele tau cu lama in mana!

Stiri Empty
MesajSubiect: Stiri   Stiri EmptySam Ian 09, 2010 12:04 am

In aceasta noapte, s-au jucat doua meciuri traite la maxim de fanii baschetului.

Chicago Bulls au evoluat cu o energie care echivaleaza cu cea din playoff-ul trecut. Au jucat un meci foarte intens impotriva celor de la San Antonio Spurs si toata munca le-a fost rasplatita, la final (au castigat cu 92-85). Impotriva acestei echipe, Spurs au aratat ca o echipa batrana. De la Chicago, majoritatea celor care au jucat au contribuit la victorie. Au jucat ca o echipa foarte bine inchegata. Tyrus Thomas si Joakim Noah au facut o treaba excelenta sub panou. Au depus mult efort la care Spurs nu s-au putut adapta. Thomas a avut 13 puncte, 6 recuperari si 3 capace. Joakim Noah, pe pozitia de pivot, a avut 10 puncte , 10 recuperari (dintre care 6 ofensive) si 2 capace. Luol Deng raspunde criticilor care spun ca are un contract prea mare(71$ milioane pentru 6 ani) si conduce lista marcatorilor pentru echipa sa cu 17 puncte. A ajutat si la recuperare terminand cu 9 (4 ofensive). Derrick Rose a aratat cat de talentat este inscriind 13 puncte, plus 7 assist-uri, iar de pe banca de rezerve Kirk Hinrich(14 puncte, 6 recuperi) si veteranul Brad Miller (9 puncte, 5 recuperari, 3 assist-uri) au jucat cat se poate de bine. Tim Duncan a facut un meci de zile mari acumuland 28 de puncte, 16 recuperari, 3 capace si 2 interceptii, insa nu a primit mult ajutor de la coechipieri. Manu Ginobili si Tony Parker au fost eclipsati de fundasii Bulls(au terminat cu 12, respectiv 8 puncte, 7 pase decisive, impreuna). Pur si simplu, Chicago au jucat mai bine si mai intens decat echipa lor, poate chiar i-au surprins cu aceasta atitudine.

Carmelo Anthony a aratat ca este gata sa treaca la urmatorul nivel, conducandu-si echipa spre victorie impotriva celor de la Portland Trailblazers (97-94). A inscris 41 de puncte pentru Denver Nuggets, cu cele mai importante in ultimele minute de joc. Doar cu cateva secunde ramase a recuperat mingea dupa aruncarile libere ale lui Greg Oden si a a fost faultat fiind trimis la linia de libere. ‘Melo le-a transformat cu sange rece si Portland nu putea sa faca altceva decat sa incerce o aruncare de 3 puncte cu 4 secunde ramase din joc. Nuggets s-au aparat foarte bine si l-au incomodat pe Brandon Roy in aceasta incercare de a egala. Anthony a aratat ca vrea titlul de lider al echipei si nu exista indoiala ca il merita pe deplin. A trecut la linia de aruncari libere de 19 ori (18 le-a transformat) ceea ce arata ca este dispus faca orice pentru ca echipa lui sa iasa invingatoare. Chauncey Billups l-a ajutat cu 22 de puncte si 6 pase decisive. Brandon Roy, care devine si el un superstar pentru echipa sa, a inscris 30 de puncte. Rudy Fernandez a luptat alaturi de el, de pe banca de rezerve, adaugand 22 de puncte, insa nu a fost destul. Portland ramane o echipa foarte interesant de urmarit, ca si in sezonul trecut, doar ca, in acest an, trebuie sa dea dovada si de mai multa integritate pentru a castiga meciuri.

Ultima editare efectuata de catre osama in Sam Ian 09, 2010 12:05 am, editata de 1 ori

Boston, Orlando și San Antonio domină

Intr-o noapte foarte plina in NBA, avem cateva surprize, meciuri disputate la limita, o revenire incredibila si jucatori cu performante uimitoare.

Philadelphia 76ers a fost distrusa de catre echipa lui Dwight Howard, Orlando Magic(scor final: 106-120). Defensiva celor din Philly a permis nu mai putin de 16 aruncari de 3 puncte. Ryan Anderson demonstreaza, in continuare, ca este o achizitie buna inscriid 4 din 7 cosuri de dupa arc (16 puncte in total). Vince Carter a reusit si el 3 din 5 aruncari de 3 puncte si a terminat meciul cu 15 puncte. Veteranul Jason Williams a contribuit si el cu inca 3 (15 puncte la final). Dwight Howard, ca de obicei, cand nu exista o prezenta sub panou cu experienta, este un monstru. A recuperat de 15 ori dintre care 7 au fost recuperari ofensive (umilitor pentru 76ers) si a inscris 21 de puncte. De la Sixers s-a remarcat Marreese Speights care a fost foarte eficient in atac. In 26 de minute a inscris 26 de puncte cu un procentaj incredibil (10 din 11 aruncari reusite). Asadar, Magic pare ca va fi si in acest sezon una din cele mai bune echipe la aruncari de 3 puncte. Acest aspect a fost cheia victoriei din aceasta noapte, chiar daca cel mai bun aruncator al lor, Rashard Lewis, a lipsit (suspendat 10 zile pentru folosirea de substante).

Indiana Pacers a pierdut meciul din deplasare impotriva celor de la Atlanta Hawks cu 109-120. In prima repriza amandoua echipele au jucat o defensiva foarte permisiva (scorul la pauza: 66-65 pentru Hawks). In a doua repriza, Atlanta a avut grija ca oaspetii sa nu mai inscrie acelasi numar de puncte, pe cand Pacers nu au putut instala o aparare mai buna. Sase jucatori de la Hawks au inscris peste 10 puncte: Al Horford a reusit numere tipice lui Dwight Howard (24 de puncte si 16 recuperari), Joe Johnson, 25 de puncte (plus, 6 assist-uri), Josh Smith, 18 puncte, Marvin Williams, 14 puncte, MikeBibby 10 puncte si, de pe banca, Maurice Evans a adaugat 12 puncte. Danny Granger, de la Pacers, a adunat numere de All Star cu 31 de puncte si Earl Watson a avut un meci foarte bun cu 20 de puncte, 3 din 3 la aruncari de 3 puncte, 7 din 8 in total.

Un rezultat mai putin asteptat a fost al pretendentilor la titlu, in acest sezon, Cleveland Cavaliers, impotriva canadienilor, Toronto Raptors. Raptors i-au invins cu 91-101. Lebron James si-a mai adaugat in triple-double in registru, insa a fost unul fara efect pentru echipa sa. Cele 23 de puncte, 12 pase decisive si 11 recuperari nu au fost de ajuns pentru victorie. Nu a avut, insa, un procentaj bun la aruncari. A ratat 12 din 19 aruncari. Nici lui Mo Williams nu i-au intrat aruncarile(4 din 14), nici lui Anthony Parker (4 din 12 reusite), si ce sa mai zicem de Varejao, care a facut prea putin in cele 24 de minute jucate (nimic din 5 aruncari, 4 recuperari). Mike Brown nu a fost multumit nici defensiva echipei sale. Andrea Bargnani a inscris cam in orice modalitate a vrut si a terminat meciul cu 28 de puncte. Chris Bosh a inscris si el 21 de puncte si a recuperat de 16 ori mingea. Calderon, care e usor subestimat in NBA, a inscris doar 5 puncte, dar a livrat 11 pase decisive. Cleveland nu este ingrijorata, inca, de aceste meciuri pierdute. Lebron James a spus ca vor trebui sa invete din greseli si sa fie atenti sa nu le repete.

Boston Celtics parca i-au tinut legati de maini pe cei de la Bobcats. Au castigat acest meci, acasa, cu 59-92. Era de asteptat intr-un meci cu o echipa in constructie si una din cele mai bune din liga la o astfel de diferenta. Nu a fost ghinion pentru cei de la Bobcats sau noroc petru Boston. A fost o defensiva care a testat oaspetii doar cu aruncari grele. Nu au reusit nici o aruncare de la 3 puncte (10 la numar) si au terminat cu un procentaj de 31%. Principalii marcatori la Boston au fost R.Allen (18 puncte) si Paul Pierce (15 puncte). Kevin Garnett si Kendrick Perkins au facut o treaba excelenta sub panou (cate 7 recuperari si 3, respectiv, 4 capace). “Tocmai am devenit ceea ce suntem” a spus Doc Rivers. Daca sunt ceea ce au aratat in acest meci, cei de la Boston, vor domina sezonul 2009-2010.

Miami Heat a obtinut prima lor victorie impotriva celor de la New York Knicks (93-115). Dwayne Wade, Michael Beasley, Jermaine O’Neal, toti au inscris peste 20 de puncte. In acest meci, pivotul de la Heat a aratat ca in tinerete, pe cand juca la Indiana. A inscris ca pe vremuri (22 puncte) si a recuperat ca pe vremuri(12 rebound-uri). Daca vor continua sa joace la fel, Miami va fi o echipa foarte periculoasa in playoff. De la Knicks, David Lee a lasat o impresie buna cu 22 de puncte si 9 recuperari si Danilo Gallinari despre care Mike D’Antoni spunea ca este unul dintre cei mai buni aruncatori pe care i-a vazut. Acesta a inscris 22 de puncte si a avut 6 recuperari.

Memphis Grizzlies a fost invinsa de catre Detroit Pistons(96-74), in ciuda unui meci senzational facut de Marc Gasol. Acesta a avut 21 de puncte, 15 recuperari si 3 capace. A fost, insa, un meci ratat pentru O.J. Mayo care nu i-au intrat decat 2 aruncari din 12, si a dat doar 2 pase decisive. Ben Gordon si Richard Hamilton si-au demonstrat abilitatile de aruncator remarcabile, incheind meciul cu 22, respectiv, 25 de puncte. Detroit a fost o echipa mult mai agresiva in atac spre deosebire de ce vedeam acum un an.

Minnesota Timberwolves a facut un meci extraordinar impotriva celor de la New Jersey Nets. In ultimele 6 minute de joc, Wolves au recuperat dupa ce erau condusi cu 19 puncte. Damien Wilkins a fost eroul meciului. A recuperat neasteptat mingea si a inscris cu panoul de la mica distanta chiar si cu un fault pe care arbitrii nu l-au vazut. Scorul final: 93-95. Noul intrat in NBA, Johny Flynn, a inscris 11 din ultimele 24 puncte ale echipei ceea ce promite un conducator de joc foarte bun echipei, pe viitor. Brook Lopez a avut o seara exceptionala cu 27 de puncte si 15 recuperari. Yi Jianlian arata ca a evoluat foarte mult adaugand si el 17 puncte si 12 recuperari. Totusi, nu au putut raspunde, pe final de meci, determinarii celor dela T-Wolves.

Thunder a castigat meciul care le-a deschis sezonul impotriva Sacramento Kings cu trio-ul din OKC facand regulile pe teren. Kevin Durant a ratat mult, insa a terminat meciul cu un double-double (25 de puncte si 11 recuperari). Russell Westbrook a facut un joc impresionant. A terminat meciul cu 13 assist-uri si 14 puncte. Jeff Green a completat cu 24 de puncte si 8 recuperari. Tyreke Evans nu s-a ridicat la asteptarile fanilor Kings terminand doar cu 10 puncte si 2 pase decisive. Singurul, care si-a tinut echipa in joc a fost Kevin Martin care a incheiat cu 27 de puncte (14 dintre ele au fost libere).
Spurs au invins echipa lui Chris Paul,New Orleans Hornets, cu 96-113. Dupa cum spune si regula, intre doua echipe bune, defensiva este cea care face diferenta. Mai ales in prima repriza, Spurs a jucat o defensiva foarte buna. L-au aparat pe Chris Paul cat de bine au putut. Au incercat sa-l determine sa arunce la cos, in loc sa paseze cuiva si au facut o treaba destul de buna. Chris Paul a obtinut totusi 9 pase

decisive si 26 de puncte. Manu Ginobili a revenit dupa o accidentare care l-a tinut cateva luni pe banca si a inscris 16 puncte. Tony Parker a inscris si el 17 puncte si 6 pase decisive. Tim Duncan si-a facut treaba in defensiva cu 12 recuperari si a fost ajutat si de surpriza Dejuan Blair cu inca 11 recuperari. Ultimul a inscris si 14 puncte.

Denver Nuggets au facut o repriza secunda senzationala si au castigat meciul impotriva Utah Jazz cu 105-114. Au preluat conducerea in sfertul al treilea si au ramas la fel de motivati si in ultimul sfert lasandu-i fara speranta pe cei de la Jazz. Chauncey Billups a marcat 25 de puncte, Anthony a inscris 30 si a recuperat de 8 ori. Kenyon Martin a fost activ la recuperare, ca de obicei (11 recuperari), dar si in ofensiva a jucat frumos (16 puncte). Deron Williams a muncit mult (28 de puncte, 13 pase), insa nu a fost destul. Va avea nevoie de mai mult ajutor pe viitor ca echipa lui sa castige, mai ales de la Carlos Boozer. A fost un meci dezamagitor pentru el, in ofensiva. A terminat cu 13 puncte, insa doar 3 din 14 aruncari reusite.

Golden State Warriors au luptat in primul lor meci, insa nu mai mult decat Rockets, care au castigat cu 108-107. Trevor Ariza a facut o partida de lider de echipa inregistrand 25 de puncte, 5 pase decisive si 5 recuperari (aproximativ ce vedea ca face si Kobe la Lakers). Stephen Curry (rookie) a avut un debut bun pentru Warriors cu 14 puncte si 7 pase decisive. A avut si sansa sa castige meciul dupa ce a recuperat un air-ball de-al lui Anthony Morrow, insa a fost prea tarziu. Monta Ellis a fost principalul marcator cu 26 de puncte. Aaron Brooks a condus jocul pentru Rockets cu 12 pase decisive si 18 puncte si Louis Scola a terminat cu un double-double(21 de puncte si 11 recuperari).

Suns castiga meciul cu Clippers (scorul 109-107) multumita aruncarii lui Steve Nash din ultimele secunde. Acesta a facut un ultim sfert de spectacol. Atunci inscris 15 puncte din cele 24 ale sale. Amare Stoudemire a revenit dupa accidentarea la ochi suferita la jumatatea sezonului trecut si a inscris 16 puncte. Insa, Grant Hill pare ca intinereste si nu mai imbatraneste. A obtinut 13 recuperari si 19 puncte. Baron Davis a constribuit mult in jocul celor din Los Angeles cu cele 12 pase decisive, dar nu prea si-a gasit ritmul in aruncare(4 din 11 la aruncari). Marcus Camby a fost uimitor de eficient in ofensiva. A inscris un numar impresionant de 23 de puncte. A ajutat si sub panou, desigur, cu 11 recuperari. Clippers au tinut aproape in al doilea meci consecutiv(ieri dimineata cu Lakers). Pacat ca nu au reusit sa invinga.
Sus In jos
osama
osama

Varsta : 32

Stiri Empty

Boston Celtics inving pe Quicken Loans Arena echipa lui Lebron si Shaq

Ceea ce la inceput parea ca totul merge asa cum cei din Cleveland voiau, la sfarsitul celor 48 de minute de joc, Boston Celtics s-a tinut tare si au obtinut prima victorie din sezon cu 95 – 89. A fost un meci intens, asa cum toata lumea se astepta de la doua din cele mai bune echipe din NBA.

In primul sfert Cleveland parea sa preia controlul cu 13-2 si mai tarziu 21-7, dar, incredibil, oamenii de pe banca de rezerve ai echipei verzi au fost cei care au redus diferenta. O banca de rezerve care arata, totusi, ca o alta echipa de titulari, cu Rasheed Wallace si Marquis Daniels in rolurile principale. Pana la sfarsitul reprizei Boston a revenit in meci si chiar a preluat conducerea cu 51-45. In al treilea sfert, Cleveland a ramas in joc doar datorita evolutiei principalului lor marcator, Lebron James.

Paul Pierce a fost salvatorul celor de la Celtics pe final de meci, ceea ce devine deja un obicei pentru “The Truth”. A terminat meciul cu un double-double inscriind 23 de puncte si 11 recuperari. Ray Allen a adaugat 16 puncte, desi nu a fost un meci bun pentru el. Kevin Garnett a inregistrat si el cu un double-double: 13 puncte si 10 recuperari.

Lebron James a condus lista marcatorilor cu 38 de puncte, dar si cea a pasatorilor, in echipa sa, cu 8 assist-uri. Shaq a jucat nu mai putin de 28 de minute si a terminat cu 10 puncte si 10 recuperari. Mo Williams a inscris 12 puncte, iar noul venit Anthony Parker, inlocuitorul lui Delonte West, in acest start de sezon, a adaugat 10 puncte. Inafara de Lebron James si Shaq, restul echipei nu a avut un meci eficient.

In Dallas, Gilbert Arenas a aratat mai bine ca niciodata, conducand echipa din Washington D.C. spre victorie impotriva celor de la Mavericks (scor final: 102 - 91). Wizards au fost cea mai slaba echipa anul trecut, in deplasare, insa Flip Saunders a debutat cu succes la acest capitol.

Arenas, dupa ce a lipsit, practic, 2 sezoane, a debutat cum nu se putea mai bine. A inscris 29 de puncte (10 din 21 aruncari reusite) si a livrat 9 pase decisive. Caron Butler a reusit 16 puncte, insa, Randy Foye, de pa banca de rezerva a ajutat mult cu 19 puncte (8 din 14 aruncari).

Dallas e o echipa care inscrie, dupa cum a spus si antrenorul Rick Carlisle, dar defensiva nu putut tine pasul, mai ales in al doilea sfert cand Washington a inscris 35 de puncte. Nowitzki a terminat meciul cu 34 de puncte, iar Marion cu 16 puncte. A fost o noapte dezamagitoare pentru Mavs.

Portland Trailblazers au invins pe teren propriu echipa din Houston cu 96-87. Cele doua echipe s-au intalnit si in playoff-ul trecut, in prima runda, cand Houston a castigat 4 din cele 6 meciuri. Rockets nu mai sunt aceeasi echipa, cu Yao Ming accidentat si Ron Artest transferat la Lakers, insa se vorbea de o razbunare inainte de meci.

Brandon Roy a inscris 20 de puncte, dar Travis Outlaw a avut un meci incredibil cu 23 de puncte. Nu a fost un meci bun pentru Portland pierzand mingea de 26 de ori, insa antrenorul Nate McMillan a spus ca va fi ultima lor victorie cu asemenea cifra, la acest capitol.

Pentru Houston Rockets doar Aaron Brooks si David Andersen au jucat bine (19 puncte si 11 puncte).

Lakers au ridicat bannerul campionilor in Staples Center la inceputul meciului cu Los Angeles Clippers si au sarbatorit obtinerea inelelor de campioni NBA. Aceasta i-a energizat si au castigat meciul cu 99-92.

Lakers nu a fost chiar la cel mai inalt nivel, intrucat Clippers au tinut aproape. Insa, Kobe Bryant, probabil, a spus ca nu poate rata victoria, mai ales in aceasta noapte. A terminat meciul cu 33 de puncte si a fost ajutat de Lamar Odom cu 16 puncte si 13 recuperari si Andrew Bynum cu 26 de puncte si 13 recuperari. Ron Artest nu a avut un debut bun la partea ofensiva, reusind doar 3 din 10 aruncari (10 puncte in total), in ciuda noii sale coafuri dedicate echipei din L.A..

Clippers au jucat fara Blake Griffin, care va lipsi aproximativ 6 saptamani din cauza unei accidentari, insa un alt tinar a jucat bine in locul sau. Eric Gordon a inscris 20 de puncte cu 7 din 14 aruncari reusite. Baron Davis nu a inscris decat 2 puncte, ceea ce a fost dezamagitor, dar echipa sa a aratat semne bune, pentru ca au ramas in joc chiar si cand nu jucau bine deloc.